Dr Magdalena Biernacka otrzymała dofinansowanie w ramach grantu pn. "Determinanty dostępności i atrakcyjności terenów zieleni dla osób z niepełnosprawnościami".
Planowane w grancie działania skupią się na instytucjonalnej analizie uwarunkowań związanych z dostępnością i atrakcyjnością terenów zieleni dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W ramach tego działania zostaną przeprowadzone wywiady z urzędnikami w Helsinkach, a także analiza modelowych parków w tym mieście. W ramach projektu planowane jest przygotowanie kompleksowego zestawu kryteriów, które świadczą o dobrej dostępności i atrakcyjności terenu zieleni dla osób z wybranymi rodzajami niepełnosprawności (osoby z niepełnosprawnością fizyczną, mające problem z poruszaniem się, a także osoby niewidome). Uzyskane wyniki pozwolą na uchwycenie mechanizmów i uwarunkowań instytucjonalnych, które wpływają na to, że w danym mieście potrzeby osób z niepełnosprawnościami są traktowane na równi z potrzebami pozostałych (mniej wrażliwych) grup mieszkańców.
.Dr Jagoda Adamus otrzymała dofinansowanie w ramach grantu pn. "Gender mainstreaming w przestrzeniach publicznych - budowa i testowanie narzędzia do określenia inkluzywności przestrzeni publicznych ze względu na płeć"
Miasto, choć należy do wszystkich, w praktyce nie każdy może z niego korzystać w równym stopniu. O przestrzeń toczy się rywalizacja na wielu poziomach, co prowadzi do wykluczeń i ograniczeń w jej użytkowaniu. Jednym z wyzwań, jakie się z tym wiążą, jest uwzględnienie różnic związanych z płcią. Badania URBACT pokazują, że jednym z kluczowych obszarów wymagających poprawy w kontekście równości płci w miastach jest planowanie przestrzeni. Równość płci w przestrzeni publicznej ma ogromne znaczenie dla rozwoju miast. Koncepcja gender mainstreaming ma na celu systematyczne uwzględnianie perspektywy płci w prawodawstwie, politykach, programach i projektach. Wdrażanie tej idei często skupia się na działaniach, które wzmacniają pozycję kobiet w różnych sferach – od ekonomii, przez kulturę, po prawo i politykę. Pojawiają się też inicjatywy promujące równość płci w kontekście przestrzeni miejskich, jak np. urbanistyka feministyczna czy projekt Gender Equal Cities stworzony przez URBACT. Planowanie i zarządzanie przestrzenią publiczną w duchu gender mainstreaming ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodność użytkowników i ich potrzeby. Chodzi tu nie tylko o kobiety, ale o wszystkich, których potrzeby są często pomijane. Niniejszy projekt ma na celu stworzenie i przetestowanie narzędzia, które pomoże ocenić, na ile przestrzeń publiczna jest inkluzywna pod względem płci, biorąc pod uwagę różne aspekty nierówności.
Materiał źródłowy: dr Magdalena Biernacka, dr Jagoda Adamus
Redakcja: dr hab. Edyta Łaszkiewicz, prof. UŁ